Atosa USA, MBF8502GR, Freezer, Reach-In
- Bottom mount compressor units with environmentally friendly R290 refrigerant
- Stainless steel exterior & interior
- Electronic temperature controller
- Maintains temperatures between -8°F – 0°F
Can’t find what you’re looking for or want to talk it through? Call American Energy at (703) 644-6666.
| Area | 26" W x 32" D x 73.5" H |
|---|---|
| Compressor Style | remote refrigeration |
| Control Type | touch screen |
| Depth | 32" |
| Design | modular, roll-in |
| Features | insulated, programmable |
| Height | 73.5" |
| Material | stainless steel |
| Product Type | |
| Safety and Compliance | UL |
| Width | 26" |
| Vendor Name | American Panel Corporation |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 34472 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 26 cm |
| Item Height | 73.5 cm |
| Item Depth | 32 cm |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Blast Chiller, Roll-In |
| Specsheet | View Specsheet |