Atosa USA, MBF8502GR, Freezer, Reach-In
- Bottom mount compressor units with environmentally friendly R290 refrigerant
- Stainless steel exterior & interior
- Electronic temperature controller
- Maintains temperatures between -8°F – 0°F
Can’t find what you’re looking for or want to talk it through? Call American Energy at (703) 644-6666.
| Area | 30"W x 24"D x 22"H |
|---|---|
| Compressor Style | self-contained |
| Cooling | air cooled |
| Depth | 24" |
| Design | modular |
| Height | 22" |
| Output | 560 lbs/24 hours |
| Product Type | ice machine |
| Refrigerant Type | R290 |
| Safety and Compliance | NSF, UL |
| Voltage | 115v |
| Width | 30" |
| Vendor Name | True Manufacturing |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | each |
| Weight Unit | lbs |
| Always Freight | No |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 30 cm |
| Item Height | 22 cm |
| Item Depth | 24 cm |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Modular Cubed Ice Machine |
| Specsheet | View Specsheet |