Atosa USA, MBF8502GR, Freezer, Reach-In
- Bottom mount compressor units with environmentally friendly R290 refrigerant
- Stainless steel exterior & interior
- Electronic temperature controller
- Maintains temperatures between -8°F – 0°F
Can’t find what you’re looking for or want to talk it through? Call American Energy at (703) 644-6666.
| Compressor Style | self-contained |
|---|---|
| Cooling | water cooled |
| Design | built in, modular |
| Durability and Resistance | dishwasher safe |
| Ice Type | cube-style, half-size cubes |
| Output | 1560 lb production/24 hours, approximately 1560 lb production/24 hours |
| Product Type | ice maker |
| Safety and Compliance | CE, cULus, NSF |
| Size | half size |
| Width | 48" |
| Vendor Name | Ice-O-Matic |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 80239 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 48 cm |
| Item Height | 26.8 cm |
| Item Depth | 24.25 cm |
| Item Weight | 310 kg |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Ice Maker, Cube-Style |
| Specsheet | View Specsheet |