Atosa USA, MBF8502GR, Freezer, Reach-In
- Bottom mount compressor units with environmentally friendly R290 refrigerant
- Stainless steel exterior & interior
- Electronic temperature controller
- Maintains temperatures between -8°F – 0°F
Can’t find what you’re looking for or want to talk it through? Call American Energy at (703) 644-6666.
| Capacity | (10) 12" x 20" steam table pan, (10) 18" x 13" half sheet pan, 10 pan capacity |
|---|---|
| Color | clear |
| Compressor Style | remote |
| Depth | 34" |
| Features | chemical pump included, humidity control, programmable |
| Height | 41" |
| Material | glass |
| Power Type | Electric |
| Product Type | combi oven |
| Speeds | 8 fan speed |
| Temperature Control | humidity control |
| Wattage | 30 Watts |
| Width | 30" |
| Vendor Name | Atosa USA |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Always Freight | No |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 30 cm |
| Item Height | 41 cm |
| Item Depth | 34 cm |
| Item Weight | 300 kg |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Electric Combi Oven |
| Specsheet | View Specsheet |