Atosa USA, MBF8502GR, Freezer, Reach-In
- Bottom mount compressor units with environmentally friendly R290 refrigerant
- Stainless steel exterior & interior
- Electronic temperature controller
- Maintains temperatures between -8°F – 0°F
Can’t find what you’re looking for or want to talk it through? Call American Energy at (703) 644-6666.
| Amps | 6.0 amps |
|---|---|
| Capacity | (84) 6-pk 12oz. cans capacity |
| Color | black |
| Compressor Style | self-contained |
| Door Type | solid hinged doors |
| Features | LED lighting |
| Horsepower | 1/3 HP |
| Installation Type | side-mounted |
| Material | stainless steel, steel |
| Number of Doors | 3 doors |
| Number of Sections | three-section |
| Number of Shelves | 6 shelves |
| Product Type | back bar refrigerator |
| Refrigerant Type | R290 |
| Refrigeration | self-contained refrigeration |
| Safety and Compliance | cETLus, cULus, ETL-Sanitation, UL |
| Temperature Control | electronic thermostat, electronic thermostat with digital display |
| Voltage | 115v |
| Width | 73" |
| Vendor Name | Arctic Air |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 55344 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 73 cm |
| Item Height | 39.63 cm |
| Item Depth | 24 cm |
| Item Weight | 360 kg |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Back Bar Cabinet, Refrigerated |
| Specsheet | View Specsheet |